האם יש דבר כזה ביסקסואל?

מאמר זה בוחן את המושג ביסקסואל והאם מדובר בנטייה מינית אמיתית. הוא בוחן את מקורות המונח, הדרך בה הוא מוגדר, והקבלה שהוא קיבל בחברה. הוא גם ידון בחוויות השונות של אנשים ביסקסואלים ובאתגרים העומדים בפניהם במונחים של נראות, קבלה וייצוג. לבסוף, הוא יציע קצת תובנות לגבי החשיבות של הבנה ותמיכה באנשים דו מיניים.

מהי ביסקסואליות?

ביסקסואל הוא מונח המשמש לתיאור אנשים שנמשכים ליותר ממגדר אחד. המונח הוטבע במאה ה-19 כדי לתאר מישהו שנמשך לגברים ונשים כאחד. המטריה הדו-מינית כוללת גם אנשים מג'נדרקוויריים, ג'נדרפלואידים, פאנסקסואלים ואנשים המזוהים עם קוויר שאולי אינם מזדהים כהטרוסקסואלים או הומוסקסואלים למהדרין – בקיצור מלא מילים מסובכות שאולי עושות בלגן אבל הן מסבירות שיש יותר מאו שחור או לבן. יש באמצע. ביסקסואליות נבדלת מפאנסקסואליות בכך שהיא מזהה שני מגדרים נפרדים, ואילו פאנסקסואליות משמשת לעתים קרובות כמונח גורף לתיאור אנשים שנמשכים לכל המגדרים. הקהילה הדו-מינית התמודדה עם היסטוריה ארוכה של דחיקה לשוליים ואפליה הן בקהילת הלהט"ב והן בחברה המרכזית. אנשים דו מיניים כל רבים מרגישים שהם בלתי נראים או לא לוקחים אותם ברצינות בשל התפיסה שדו מיניות היא "שלב" או "בחירה". זה תורם לפחד לצאת ולהיעדר נראות דו מינית. אנשים ביסקסואלים לעתים קרובות נאבקים למצוא קבלה וייצוג הן בקהילות הלהט"ב והן בקהילות ההטרוסקסואליות. למרות האתגרים הללו, אנשים ביסקסואלים עשו צעדים גדולים בשנים האחרונות מבחינת נראות, קבלה וייצוג. ארגונים גדולים כמו קמפיין זכויות האדם ו-GLAAD היו תומכים קולניים לזכויות דו מיניות. כמו כן חלה עלייה בייצוג הדו-מיני בטלוויזיה, בקולנוע ובספרות. הבנה ותמיכה באנשים דו מיניים חיונית ביצירת חברה מכילה ומקבלת יותר. על ידי אימוץ ביסקסואליות כנטייה מינית תקפה, אנו יכולים ליצור עולם שבו כל הפרטים מרגישים בטוחים, מכובדים ומקובלים. למען האמת לא באמת אומרים דו מיני – כי זה קשור לעולמות אחרים בכלל – אלא ביסקסואליות. אבל זו המילה שהרבה מכירים ולכן נשתמש במאמר הזה לפעמים בביסקסואל ולפעמים בדו מיני – כדי שכולן.ם יתחברו 🙂

הקבלה של ביסקסואליות

הרבה אנשים יגידו שזה שלב ביניים, לא נעים לך להגיד שאתה הומו אז אתה בטח אומר שאתה ביסקסואל כדי שידעו לעכל את זה יותר בקלות. זה באמת נכון בחלק גדול מהמקרים – ויש אנשים שזה מקל על היציאה מהארון שלהם. כשהם באים לצאת מהארון הם אומרים שהם גם וגם וככה זה מהווה גשר. אבל זה שאנשים משתמשים בזה ליציאה מהארון לא אומר בהכרח שזה לא קיים באמת !! ביסקסואליות היא נטייה מינית שהופכת יותר ויותר מקובלת בחברה, למרות שהיא קיימת כבר מאות שנים. המונח שימש לראשונה בסוף המאה ה-19 על ידי צ'ארלס גילברט צ'דוק כדי לתאר אנשים שמצאו עצמם נמשכים לגברים ונשים כאחד. מאז, היא התקבלה באופן נרחב כנטייה מינית תקפה, אם כי היא נתקלה גם בביקורת מסוימת ואי הבנה. בימים הראשונים של הדו-מיניות, היא נתפסה לעתים קרובות כאוריינטציה "מעברית", משהו שאנשים עברו לפני שהשלימו עם זהותם האמיתית. תפיסה שגויה זו הופרכה מאז, והביסקסואליות מקובלת כיום כנטייה מינית תקפה. הקבלה של ביסקסואליות משתנה בהתאם לתרבות או לחברה המסוימת שבה היא מצויה. בתרבויות מסוימות, ביסקסואליות נתפסת כמשהו שהוא נורמלי ומקובל, בעוד שבאחרות אפשר להסתכל עליה בחשדנות או אפילו בעוינות. האתגרים שעמם מתמודדים אנשים ביסקסואלים במונחים של נראות, קבלה וייצוג עדיין משמעותיים. אנשים ביסקסואלים מוצאים את עצמם לעתים קרובות מודרים ממרחבים הטרוסקסואלים והומוסקסואלים כאחד, ועלולים להרגיש שזהותם אינה מובנת או מקובלת במלואה. למרות האתגרים, חשוב להכיר בחשיבות ההבנה והתמיכה באנשים דו מיניים. על ידי כך, נוכל ליצור חברה מכילה ותומכת יותר לכולם. באמצעות הבנה, חמלה וקבלה, אנו יכולים ליצור חברה שבה כולם יכולים להרגיש בטוחים ומקובלים, ללא קשר לנטייתו המינית וככה אפשר לצאת מהארון בקלות יותר. זה הופך את כל חווית היציאה מהארון להרבה יותר פשוטה

החוויות של אנשים ביסקסואלים

ביסקסואליות היא נטייה מינית שלעתים קרובות לא מובנת ומתעלמת ממנה. זהו מונח גג המשמש לתיאור אנשים שיש להם את היכולת להימשך ליותר ממגדר אחד. למרות שההגדרה של ביסקסואליות התפתחה עם הזמן, היא משמשת לעתים קרובות כדי לתאר אנשים שנמשכים לגברים ונשים כאחד, כמו גם כאלה שנמשכים לפרטים שאינם בינאריים ומגדריים. החוויות של אנשים ביסקסואלים משתנות מאוד, אבל לכולם יש דבר אחד במשותף: המאבק על נראות וקבלה. זה נקרא מחיקה ביסית. אנשים ביסקסואלים מקבלים לעתים קרובות סטריאוטיפים ומפוטרים הן בקהילות הסטרייטים והן בקהילות הקוויריות, מה שעלול להוביל לתחושות של בידוד, דחיקה לשוליים וחוסר נראות. בנוסף, אנשים דו מיניים חווים לעתים קרובות ביפוביה ומחיקה דו-מינית, המהווה הכחשה או מזעור של זהותם. אנשים ביסקסואלים מתמודדים לעתים קרובות עם אתגרים ייחודיים כמו ניווט במערכות יחסים והיכרויות, כמו גם ניווט בזהותם שלהם. בנוסף, אנשים ביסקסואלים עשויים שלא להרגיש מקובלים או מיוצגים באופן מלא לא בקהילות הקוויריות או הסטרייטיות, מה שמוביל לתחושות של "ביניהם" ולא ממש משתלבים. זה יכול להוביל לתחושות של אי נראות ובידוד, כמו גם לתחושה של אי השתייכות מלאה או מקובלת. חשוב שהחברה תכיר ותבין את החוויות הייחודיות של אנשים דו מיניים. זה כולל יצירת מרחבים בטוחים עבור אנשים ביסקסואלים להיות עצמם ולחלוק את הסיפורים שלהם, כמו גם הבנה וכיבוד של מגוון הזהויות הביסקסואליות. בנוסף, חשוב שאנשים ביסקסואלים יהיו מיוצגים במדיה ובתרבות הפופולרית, שכן נראות וייצוג יכולים להיות מקור חשוב לקהילה ולתמיכה.

נראות וקבלה

נראות וקבלה הם שני מרכיבים מרכזיים בדיון סביב ביסקסואליות. כנטייה מינית, דו מיניות לא תמיד התקבלה או הוכרה באופן נרחב. למרות נוכחותה בחברות לאורך ההיסטוריה, היא נפגעה לעתים קרובות או נדחתה כזהות, מה שהוביל לאנשים דו מיניים להרגיש בלתי נראים או לא מובנים. זה נכון במיוחד כשמדובר בייצוג בתקשורת ובתרבות הפופולרית, שבה דמויות וקווי עלילה דו-מיניים לרוב נעדרים או מופשטים מדי. עם זאת, הנראות והקבלה הדו-מינית עשו כברת דרך בשנים האחרונות. ארגונים כמו Bisexual Resource Center, Bi+ Collective ו- BiNet USA פעלו כולם ליצירת מרחבים ומשאבים בטוחים לאנשים דו מיניים. בנוסף, יש מספר גדל והולך של ידוענים דו-מיניים שיצאו ודיברו בגלוי על המיניות שלהם, כמו מיילי סיירוס, קארה דלווינגן ואוון רייצ'ל ווד. למרות ההתקדמות הללו, אנשים ביסקסואלים עדיין מתמודדים עם אתגרים ייחודיים במונחים של נראות וקבלה. לעתים קרובות הם מתמודדים עם מחיקה עקב המערכת המגדרית הבינארית השולטת בחברה שלנו, ולעתים קרובות מניחים שהם לסביות או הומואים. זה יכול לגרום לאנשים ביסקסואלים להרגיש שהם לא מתאימים לאף אחת מהקהילות, ועלול לגרום להם להרגיש מבודדים והתעלמו מהם. זה הקשה על הרבה גברים ונשים לצאת מהארון כי הם הרגישו שהולכים לבטל את מה שהם אומרים. על מנת ליצור חברה מכילה יותר, חשוב להכיר ולהבין ביסקסואליות כנטייה מינית תקפה. משמעות הדבר היא יצירת מרחב עבור אנשים ביסקסואלים להיות גלויים ומקובלים, ולקבל כבוד וחוויות וזהויות שלהם. זה כולל הבטחה שאנשים ביסקסואלים מיוצגים בתקשורת, בעלי משאבים ספציפיים לביסקסואלים ורשתות תמיכה, והקפדה על ביסקסואליות כלולה בשיחות על נטייה מינית וזהות מגדרית.

סיכום

לסיכום, ישנה נטייה מינית ברורה ומובחנת המכונה ביסקסואליות. זוהי זהות תקפה שקיימת כבר מאות שנים ונחווה על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם. עם זאת, בשל חוסר הנראות, הקבלה והייצוג, אנשים דו מיניים מתמודדים לרוב עם אתגרים ייחודיים. חיוני להבין ביסקסואליות ולהכיר בחשיבות התמיכה באנשים ביסקסואלים. עלינו לעבוד יחד כדי ליצור עולם שבו אנשים דו מיניים מרגישים מקובלים, מכובדים ומיוצגים. ניתן לעשות זאת באמצעות חינוך, תמיכה בארגונים הדוגלים בזכויות דו מיניות, והשתתפות בשיחות משמעותיות על דו מיניות. פעולה זו תבטיח שאנשים ביסקסואלים ייראו ונשמעים ושחוויותיהם מוערכות ומכובדות.

ביסקסואליות היא נטייה מינית לגיטימית שלעתים קרובות לא מובנת או מתעלמת ממנה. חשוב שהחברה תכיר ותתמוך באנשים דו מיניים, כדי ליצור סביבה מכילה לכולם. רק דרך הבנה וקבלה אנשים דו מיניים יכולים להרגיש בטוחים ומועצמים להיות נאמנים לעצמם.

או במילים אחרות – כן. יש כזה דבר. 

צרו קשר

מפגש קבוצתי / פרטני בנושאי נטייה מינית

מאמרים נוספים

פודקאסט הארון שלי ואני

Scroll to Top

כתבו לנו