להט"ב אצל בעלי חיים

האם ידעת שישנן עדויות לקיום יחסי מין עם בני אותו מין גם בממלכת החיות? מאמר זה יחקור את הדרכים השונות שבהן בעלי חיים מציגים התנהגות חד מינית וכיצד זה יכול לעזור לנו להבין האם להיות הומו, לסבית, טרנס או בי זה טבעי או לא טבעי – ואיך כל זה קשור ליציאה מהארון?

הגדרה של להט"ב

LGBT הם ראשי תיבות של לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. זהו מונח גג המשמש להתייחס לאנשים המזדהים כלא הטרוסקסואלים או לא סיסג'נדרים. זה כולל אנשים שהם לסביות, הומואים, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים, קווירים, אינטרסקסואלים, א-מיניים, פאנסקסואלים וכל זהות מגדרית או מינית אחרת שאינה מתאימה לנורמה החברתית של זהות הטרוסקסואלית וסיסג'נדרית. תנועת הלהט"ב עוסקת ביצירת חברה שבה אנשים מכל מגדר או נטייה מינית מתקבלים, מכבדים ומקבלים שוויון זכויות והזדמנויות. זה כרוך במלחמה באפליה, בקריאת תיגר על סטריאוטיפים מגדריים ותמיכה בקבלת הגיוון המגדרי והמיני. לא קל לצאת מהארון במיוחד כשיש רקע דתי – כי הטיעונים העולים פעם אחר פעם "זה לא טבעי" – ולכן היציאה מהארון הופכת להיות מפרכת וכרוכה בהרבה קשיים

להט"ב בבעלי חיים: זה מכבר ידוע שבעלי חיים מפגינים התנהגות ויחסים חד מיניים, אך רק לאחרונה המושג להט"ב יושם על בעלי חיים. מחקרים מצאו שהתנהגות חד מינית נצפית אצל מיני בעלי חיים רבים, כולל יונקים, ציפורים, זוחלים ודגים. התנהגויות אלו נעות בין חיזור והזדווגות להורות ולקשר חברתי. לדוגמה, זוגות זכרים ונקבות ממינים מסוימים של ציפורים נצפו כיוצרים שותפויות חד-מיניות ארוכות טווח ואף מגדלים צעירים יחד. במינים מסוימים, אנשים יעברו בין בני זוג בני המין השני לבני אותו המין, מה שמרמז על כך שהנטייה המינית היא נזילה. מידע זה עוזר לנו להבין טוב יותר את המורכבות של המגדר והמיניות בכל המינים, והוא יכול להבהיר את ההבנה שלנו לגבי המושג להט"ב.

להט"ב בבני אדם

זכויות וקבלה של להט"ב הופכות גלויות יותר ויותר בחברה הישראלית והעולמית, אך לא ניתן לומר את אותו הדבר על בעלי חיים. ישנם מעט מאוד מחקרים המתמקדים בהתנהגות להט"ב בממלכת החיות, ואנשים רבים נותרו לא מודעים לתופעה זו. עם זאת, עדויות מצביעות על כך שהתנהגות חד-מינית נפוצה למדי בממלכת החיות. למעשה, מינים מסוימים מציגים מגוון רחב של זהויות וביטויים מגדריים, כמו גם התנהגות מינית חד מינית. לדוגמה, מינים מסוימים של ציפורים, כמו אלבטרוס לייסן, יוצרים זוגות חד-מיניים מונוגמיים. נצפו דולפינים, אורקות ומינים נוספים שנוהגים בהתנהגות מינית חד מינית. מחקרים גם הבחינו שחלק מהפרימטים, כמו בונובו, עוסקים בהתנהגות מינית חד מינית. ממצאים אלו מוכיחים שהתנהגות חד מינית אינה רק מבנה אנושי, אלא חלק בלתי נפרד ממינים רבים של בעלי חיים. ממצאים אלו יכולים לסייע בהבנה שלנו לגבי מה זה להט"ב ולספק תובנה לגבי אופי הנטייה המינית והזהות המגדרית. על ידי הכרה בכך שהתנהגות חד מינית היא חלק טבעי מממלכת החיות, אנו יכולים לפעול ליצירת חברה שבה כל צורות האהבה והמיניות מתקבלות וחוגגות. זה גם יכול לספק לנו דרך להבין טוב יותר ולהזדהות עם המאבקים איתם מתמודדים חברי קהילת הלהט"ב. בדרך זו, חקר התנהגות להט"ב בבעלי חיים יכול לספק תובנה רבת ערך לגבי אופי המיניות האנושית והזהות המגדרית.

להט"ב בבעלי חיים

אצל בני אדם פשוט אפשר לצאת מהארון, לדבר עם איגי או האגודה למען הלהטב, לראות יוסי וג'אגר או סטורי של אסי עזר – אבל איך זה עובד עם חיות? עדויות להתנהגות חד מינית בממלכת החיות קיימות כבר מאות שנים. מחקרים על בעלי חיים כמו ג'ירפות, פלמינגו ודולפינים גילו שהתנהגות חד-מינית נפוצה בממלכת החיות, ולעתים קרובות היא חיונית להישרדותם של מינים מסוימים. אצל ג'ירפות, למשל, התנהגות חד מינית נתפסת כדרך לזכרים להתחבר, ליצור בריתות ואפילו למצוא בני זוג. נקבות במינים מסוימים של פלמינגו יוצרות גם זוגות חד מיניים ויוצרות קנים יחד, מה שמגביר את סיכוייהן להצליח לגדל צעירים. דולפינים, בינתיים, ידועים כמי שעוסקים בפעילות חד מינית כצורה של קשר חברתי. דוגמאות אלו להתנהגות חד מינית בממלכת החיות מעידות על כך שהתנהגות להט"ב היא חלק טבעי מעולם החיות. ידע זה יכול לסייע בהבנתנו את תנועת הלהט"ב ולספק ראיות לכך שהתנהגות חד מינית אינה "בחירת אורח חיים" אלא חלק טבעי מהחוויה האנושית. על ידי הכרה וקבלת התנהגות להט"ב בממלכת החיות, נוכל לבטל עוד יותר את הסטיגמטציה של קהילת הלהט"ב ולעזור ליצור עולם מכיל ומקבל יותר. בסופו של דבר, הבנת הדרכים שבהן בעלי חיים מציגים התנהגות חד מינית יכולה לעזור לנו להעריך ולתמוך טוב יותר בקהילה הלהט"בית וכך לעזור לא.נשים לצאת מהארון. היציאה מהארון מלווה הרבה פעמים בחשש שיתקלו בטיעון ש"זה לא טבעי" או "נגד הטבע" אך לא כך הדבר.

המדע מאחורי הלהט"ב בבעלי חיים

המדע מאחורי התנהגות להט"ב בבעלי חיים הוא מורכב ועדיין לא נחקר ברובו. עם זאת, ישנן עדויות המצביעות על כך שהתנהגות חד מינית שכיחה יותר בבעלי חיים ממה שחשבו בעבר. למעשה, התנהגויות חד מיניות נצפו בלמעלה מ-450 מיני בעלי חיים, החל מפרימטים ועד חרקים. לדוגמה, זכרים ונקבות פינגווינים נצפו עוסקים בפעילויות חד מיניות, כגון חיזור והזדווגות ואף חיים מונוגמים משותפים בין 2 פינגויינים זכרים. בנוסף, זכרים ונקבות דולפינים נראו עוסקים בפעילויות חד מיניות, כגון התרועעות, מגע והזדווגות. המדע מאחורי התנהגות להט"ב בבעלי חיים עדיין נחקר, אבל כמה מדענים מאמינים שזה עשוי להיות קשור לקשר חברתי או לחוסר איזון הורמונלי. קשר חברתי עשוי להיות חשוב במיוחד במינים המסתמכים על התנהגות שיתופית, כגון דולפינים או זאבים. מחקרים רבים מצביעים על כך שהדבר הינו מולד ולא מושפע מהתנהגות סביבתית, ואילו מחקרים אחרים מצביעים על כך שהנטייה המינית נקבעת בלשבים המאוד ראשוניים של החיים ואין להורים או לסביבה השפעה – במילים אחרות – ההורים לא אשמים ואף אחד לא אשם בזה. זה מהמם כמו שזה. הבנת המדע מאחורי התנהגות להט"ב בבעלי חיים יכולה לעזור לנו להבין טוב יותר את קהילת הלהט"ב בבני אדם. הבנה זו יכולה לעזור לנו לתמוך טוב יותר באנשים מכל הנטיות המיניות והזהויות המגדריות. חשוב לזכור שהתנהגות להט"ב קיימת בטבע והיא לא משהו שצריך להתבייש בו.

השלכות

לגילוי התנהגות חד מינית בקרב בעלי חיים יש השלכות חשובות על תנועת הלהט"ב. ראשית, זה מראה כי נטיות לא הטרוסקסואליות נמצאות לא רק בבני אדם, אלא גם במינים רבים של בעלי חיים. עובדה זו יכולה לעזור להפחית את הסטיגמה הקשורה לקהילת הלהט"ב, מכיוון שהיא מראה שהתנהגות לא הטרוסקסואלית היא חלק טבעי מממלכת החיות. כלומר יש בעלי חיים הומוסקסואלים. יש נקבות לסביות. והיופי הוא שבעלי החיים לא צריכים לצאת מהארון – הם פשוט כאלה והם לא מתביישים בזה. בנוסף, השכיחות של התנהגות חד מינית בקרב בעלי חיים מראה שזו תכונה שהתפתחה עם הזמן וסביר להניח שתועיל למין בדרך כלשהי. זה יכול לעזור לאמת עוד יותר את קהילת הלהט"ב, שכן היא מראה שהתנהגות חד מינית היא לא רק טבעית, אלא גם מסתגלת. לבסוף, התצפית על התנהגות חד מינית בבעלי חיים יכולה לספק תובנות חשובות לגבי להט"ב. על ידי חקר התנהגות בעלי חיים, מדענים יכולים להשיג הבנה טובה יותר של הגורמים הפיזיולוגיים, הנוירולוגיים והגנטיים שעשויים להיות מעורבים בהתפתחות של נטיות לא הטרוסקסואליות ומרבית המחקרים מצביעים על כך שאלו נקבעים טרם הלידה. בסך הכל, לתצפית על התנהגות חד מינית בבעלי חיים יש השלכות חשובות על קהילת הלהט"ב. זה יכול לעזור להפחית סטיגמה, לאמת את הקהילה ולספק תובנות חשובות לגבי הגורמים הבסיסיים לנטיות לא הטרוסקסואליות.

התנהגות להט"ב בבעלי חיים היא תופעה מורכבת ומעניינת, עם השלכות על הבנתנו את תנועת הלהט"ב בבני אדם. פוסט זה חקר את הדרכים השונות שבהן בעלי חיים מציגים התנהגות חד מינית וכיצד זה יכול לספק את ההבנה שלנו לגבי תנועת הלהט"ב.

צרו קשר

מפגש קבוצתי / פרטני בנושאי נטייה מינית

מאמרים נוספים

פודקאסט הארון שלי ואני

Scroll to Top

כתבו לנו