מה זה טיפולי המרה?

טיפול המרה הוא תרגול שנוי במחלוקת המנסה לשנות את הנטייה המינית או הזהות המינית ו/או המגדרית של הפרט. פוסט זה בבלוג ידון בהיסטוריה ובמצב הנוכחי של טיפול המרה, ההשלכות הפסיכולוגיות שלו, והשיקולים המשפטיים והאתיים שלו.

ההיסטוריה של טיפולי המרה

לטיפול המרה, המכונה גם טיפול מתקן לנטיות הפוכות, יש היסטוריה ארוכה ושנויה במחלוקת.

ניתן לאתר את מקורותיו לסוף המאה ה-19, כאשר כמה פסיכיאטרים החלו לנסות "לרפא" אנשים מאטרקציות חד-מיניות. מאז, נעשה שימוש בטיפול המרה בצורות שונות בארצות הברית, אירופה ובמקומות אחרים בעולם. בשנות ה-50 וה-60, טיפול סלידה היה נפוץ בניסיון "לרפא" הומוסקסואליות. צורת טיפול זו כללה גרימת כאב פיזי או פסיכולוגי לאנשים שהפגינו אטרקציות חד-מיניות. בנוסף, נעשה שימוש בטיפול פסיכואנליטי בניסיון "לרפא" אנשים מאטרקציות חד-מיניות על ידי חקר טראומות ילדותם. טיפול המרה המשיך להתפתח במהלך השנים וכיום ידוע יותר בשם "מאמצי שינוי נטייה מינית" (SOCE). צורת טיפול זו היא בדרך כלל יותר פסיכולוגית באופייה, וכוללת טכניקות כמו פסיכותרפיה, תפילה וייעוץ. למרות ההיסטוריה הארוכה של טיפול המרה, זה עדיין פרקטיקה שנויה במחלוקת במידה רבה שהוכחה במאות מחקרים כי איננה יעילה ושאין אפשרות לשנות נטיה מינית של אדם כזה או אחר. בשנים האחרונות, מספר ארגונים, כמו איגוד הפסיכולוגים האמריקני, התבטאו נגד הפרקטיקה, תוך שהם מצביעים על היעדר ראיות מדעיות שלו ופגיעה ממשית ואובדנות בקרב אנשים שעוברים טיפול המרה. בנוסף, מספר מדינות ועיריות העבירו חוקים האוסרים על טיפול המרה לקטינים, ומספר מדינות נקטו צעדים כדי לאסור את התרגול לחלוטין.

השלכות פסיכולוגיות

ההשלכות הפסיכולוגיות של טיפול המרה הן עמוקות. טיפול המרה מבוסס על ההנחה שהנטייה המינית או הזהות המגדרית של הפרט היא מחלה או הפרעה שיש לרפא, ולא לקבל ולכבד. זה יכול להוביל לרגשות אשמה, בושה וחרדה, כאשר אנשים נאבקים להתאים את עצמם לציפיות ההתנהגות שלהם. בנוסף, טיפול המרה יכול להוביל לירידה בהערכה העצמית, מכיוון שאנשים אינם יכולים לקבל את זהותם האמיתית, ואף עלול להוביל לדיכאון או למחשבות אובדניות. יתר על כן, טיפול המרה יכול לתרום להומופוביה מופנמת, מכיוון שאנשים עלולים לשנוא את עצמם על כך שאינם מסוגלים "לרפא" את עצמם. זה יכול להוביל למעגל של שנאה עצמית וייאוש, כאשר אנשים נלחמים עם עצמם ועם תחושת הזהות שלהם. במקרים קיצוניים זה יכול להוביל גם להתנהגויות קיצוניות כמו פגיעה עצמית, כדרך להעניש את עצמם על כך שהם לא מסוגלים להתאים את עצמם למה שהם מאמינים שמצפים מהם. ההשלכות הפסיכולוגיות של טיפול המרה הן מרחיקות לכת, ומובילות למגוון השלכות שליליות על בריאות הנפש. מחקרים הראו בעקביות שהוא אינו יעיל בשינוי הנטייה המינית או הזהות המגדרית של הפרט, ובכל זאת טיפול המרה ממשיך להתקיים בחלקים רבים של העולם. חשוב להכיר בנזק הפסיכולוגי הפוטנציאלי של טיפול המרה, ולהבטיח שאנשים יקבלו את התמיכה והקבלה הדרושים כדי לחיות בצורה אותנטית.

שיקולים משפטיים

טיפול המרה הוא פרקטיקה שנויה במחלוקת בשל הפוטנציאל שלו לגרום לנזק פסיכולוגי. ככזה, זה היה נושא לוויכוחים רבים מנקודת מבט משפטית ואתית כאחד. ברחבי העולם ישנם 25 מדינות נכון לינואר 2023, שאסרו טיפול המרה בחוק, אלו הם המדינות: אירלנד, אוסטרליה, ארה"ב, ברזיל, בריטניה, קנדה, גרמניה, הולנד, ניו זילנד, נורווגיה, פרו, צרפת, צ'ילה, דרום אפריקה, זמביה, ישראל, טורקיה, דרום קוריאה, טאיוואן, מצרים, מקסיקו, שוויץ, אורוגוואי, קולומביה, ושוודיה

איסורים אלה מוטלים בדרך כלל על ידי בתי מחוקקים או צווים ביצועיים של המדינה. באותם מדינות שבהן טיפול המרה עדיין חוקי, קיימות מספר מגבלות. לדוגמה, קטינים אינם יכולים לעבור טיפול המרה ללא אישור הוריהם או האפוטרופוסים החוקיים שלהם. בנוסף, חלק מהמדינות העבירו חוקים האוסרים על ספק שירותי בריאות לגבות תשלום עבור שירותי טיפול המרה. מנקודת מבט אתית, טיפול המרה זכה לגינוי נרחב גם על ידי ארגונים מקצועיים רבים, כולל איגוד הפסיכולוגים האמריקאי, האיגוד הרפואי האמריקאי והאקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. ארגונים אלה פרסמו כולם הצהרות בגנות טיפול המרה וקראו לאסור אותו. יתרה מכך, הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם סיווג את טיפול המרה כהפרת זכויות אדם, והאגודה הפסיכיאטרית העולמית קראה לסיים את התרגול. ככזה, טיפול המרה נותר נושא שנוי במחלוקת ומורכב מבחינה משפטית ואתית. למרות שזה נאסר במדינות רבות, זה עדיין חוקי באזורים מסוימים, מה שעלול לגרום לאנשים פגיעים לנזק פסיכולוגי פוטנציאלי. על מנת להבטיח את בטיחותם ורווחתם של כל האנשים, חיוני שטיפול המרה יהיה אסור בכל המדינות והטריטוריות, ושהעוסקים בתרגול יהיו אחראים לכל נזק שהם עלולים לגרום.

שיקולים אתיים

שיקולים אתיים סביב טיפול המרה הם מורכבים ושנויים במחלוקת. איגוד הפסיכולוגים האמריקני הצהיר שזה לא אתי לנסות לשנות את הנטייה המינית או הזהות המגדרית של אדם, שכן זה יכול להוביל לנזק נפשי. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, איגוד הייעוץ האמריקאי, האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי והאיגוד הפסיכיאטרי העולמי קראו כולם להפסיק את טיפול המרה. בנוסף לשיקולים אתיים, טיפול המרה היה נתון גם לאתגרים משפטיים. בשנת 2017, בית המשפט לערעורים ה-9 של ארה"ב קבע שטיפול המרה מפר את התיקון הראשון. בשנת 2018, בית המשפט העליון של ארה"ב סירב לשמוע ערעור על פסיקה זו, כלומר היא עומדת בעינה. השיקולים המשפטיים והאתיים של טיפול המרה הוסבו עוד יותר על ידי ארגונים דתיים המקדמים את הנוהג, בטענה שהוא אינו גורם נזק. בעבר, ארגונים אלו הצליחו להגן על נוהגיהם בבית המשפט. הוויכוח על טיפול המרה רחוק מלהיות פתור. ההשלכות הפסיכולוגיות, המשפטיות והאתיות של הפרקטיקה ממשיכות לדון ולדון. ההסכמה החד משמעית של הקהילות הרפואיות ובריאות הנפש היא שטיפול המרה הוא גם לא יעיל וגם עלול להזיק, ויש להימנע ממנו.

ומה בישראל?

ההיסטוריה של החוקיות של טיפולי המרה בישראל היא מורכבת. בעבר, טיפולי המרה נחשבו חוקיים בישראל. עם זאת, בשנים האחרונות, גבר הלחץ לאסור את טיפולי המרה, בשל החשש לנזקים הנפשיים הרבים שהם עלולים לגרום.

בשנת 2018, פרסם משרד הבריאות חוזר מנכ"ל הממליץ על איסור טיפולי המרה. החוזר קובע כי טיפולי המרה אינם יעילים, וכי הם עלולים לגרום לנזקים נפשיים חמורים.

בשנת 2022, פרסם משרד הבריאות חוזר מנכ"ל האוסר על מתן טיפולי המרה בישראל. החוזר קובע כי טיפולי המרה אינם ראויים מבחינה מקצועית ואתית, וכי הם מהווים התעללות נפשית בבני נוער.

החוזר מנכ"ל אוסר על מתן טיפולי המרה לכל אדם, ללא קשר לגילו או לנטייה המינית שלו. החוזר גם אוסר על הפניית אדם לטיפולי המרה, גם אם הוא מבקש זאת בעצמו.

החוזר מנכ"ל הוא צעד חשוב בהגנה על זכויותיהם של אנשים להט"ב בישראל. החוזר יסייע למנוע נזקים נפשיים חמורים של טיפולי המרה, והוא יעודד קבלה והכלה של אנשים להט"ב בחברה הישראלית.

ב-1 בפברואר 2023 נכנס לתוקף חוק האוסר על טיפולי המרה בישראל. החוק אוסר על מתן טיפולי המרה לכל אדם, ללא קשר לגילו או לנטייה המינית שלו. החוק גם אוסר על הפניית אדם לטיפולי המרה, גם אם הוא מבקש זאת בעצמו.

החוק נחקק בעקבות לחץ ציבורי הולך וגובר על איסור טיפולי המרה, בשל החשש לנזקים הנפשיים הרבים שהם עלולים לגרום. החוק מהווה צעד חשוב בהגנה על זכויותיהם של אנשים להט"ב בישראל, ויש לקוות שהוא יסייע למנוע נזקים נפשיים חמורים של טיפולי המרה.

להלן חלק מהסיבות שהוצגו לאיסור טיפולי המרה:

טיפולי המרה אינם יעילים. אין שום עדות מדעית לכך שטיפולי המרה יכולים לשנות את הנטייה המינית של אדם.

טיפולי המרה עלולים להזיק נפשית. טיפולי המרה עלולים לגרום לדיכאון, חרדה, מחשבות אובדניות והתנהגויות אובדניות.

טיפולי המרה הם התעללות. טיפולי המרה כוללים לעיתים קרובות שימוש בשיטות כוחניות, כגון עינוי נפשי, טיפולי הכאה וטיפולים תרופתיים.

טיפולי המרה מפרים את זכויות האדם. טיפולי המרה מפרים את הזכות לחיים, הזכות לחירות, הזכות לכבוד, הזכות לאפליה, הזכות לפרטיות ואת הזכות לחופש הדת.

סיכום

טיפול המרה הוא פרקטיקה שנויה במחלוקת שנשללה לחלוטין על ידי הקהילה הרפואית והפסיכולוגית. מחקרים הראו שלטיפול המרה יש השפעות פסיכולוגיות מסוכנות, כמו דיכאון מוגבר ורעיונות אובדניים. יתר על כן, מדינות רבות ראו את הנוהג לא אתי והוציאו אותו מחוץ לחוק. למרות זאת, טיפול המרה עדיין קיים בחלק מהתחומים בשל היעדר אכיפה של חוקים ושכיחותם של ארגונים דתיים שעדיין תומכים בשימוש בו. עלינו להמשיך ולתמוך בביטול טיפול המרה ולתת תמיכה למי שעברו. כמו כן, עלינו להמשיך ולחנך את הציבור לגבי הסכנות שבטיפול המרה כדי למנוע את התרחשותו בעתיד. באחריותנו להגן על כל הפרטים מפני תרגול מסוכן זה ולהבטיח שכולם יוכלו לחיות חיים נקיים מהנזק הפסיכולוגי שנגרם על ידי טיפול המרה.

בסך הכל, טיפול המרה הוא תרגול שנוי במחלוקת מאוד עם השלכות פסיכולוגיות ואתיות חמורות. חשוב לשקול את ההשלכות הפוטנציאליות של טיפול זה לפני שעוסקים בו או מאפשרים לאנשים אחרים לעשות זאת

צרו קשר

מפגש קבוצתי / פרטני בנושאי נטייה מינית

מאמרים נוספים

פודקאסט הארון שלי ואני

Scroll to Top

כתבו לנו